Helista meile +372 59 13 5783 E-R 9:00 - 16:00

Millal peab vahetama salongifiltrit?

Kui te pole seda ammu teinud, oleks enne sügise ja külmade ilmade saabumist hea mõte kontrollida üle oma sõiduki salongi õhufilter. Salongi õhufiltri ülesandeks on eemaldada auto salongi jõudvast õhust, mustus, tolm, kahjulikud kemikaalid ja allergeenid ja seda oleks mõtekas vahetada kuskil iga 20 000 – 25 000 kilomeetri tagant või siis lähtudes sõiduki manuaalis paika pandud välbast.

Nagu juba öeldud, püüab salongi õhufilter kinni õietolmu, baktereid, tolmu ja väljalaskegaase, mis muidu sõiduki konditsioneeri-, kütte- või ventilatsioonisüsteemi kaud salongi jõuaksid ja nõnda reisijaid ohustada võiksid. Ühtlasi ei lase see eelpool mainitud süsteemidesse tungida lehtedel, erinevatel putukatel ja muul prügil.

Kui õhufilter on ummistunud, võib salongi tekkida ebameeldiv kopituse lõhn ning saasteainete konsentratsioon salongis võib tõusta nii kõrgele, et tervislikum oleks juba omal jalal auto kõrval liiklemist jätkata, kui salongi „filtreeritud“ õhku edasi hingata. Ühtasi takistab ummistunud õhufilter õhuvoolu liikumist konditsioneeri süsteemis ja/või salongi jahutus-soojendussüsteemis, mis võib omakorda tekitada probleeme temperatuuri reguleerimisega salongis ja salongi ventilaatori jahutusega ning lõppude lõpuks võib aja jooksul hakata mõningaid komponente neis süsteemides kimbutama rooste.

Enamike salongiõhufiltreid katavad plastikust korpused ja need leiab kas kapoti alt või sõidukit salongist (sageli kindalaeka taga). Täpse asukoha aitab kõige kindlamalt kätte leida auto manuaal. Filtri leidmiseks ja vahetamiseks ei ole häbiasi paluda ka mõne mehaaniku abi, kuna paljudel puhkudel on selle protsessi jaoks vaja elementaarseid tööriistu, kuigi on ka autosid, mille salongi õhu filtri või filtrid saab vahetatud ilma ühegi tööriista abita. Filtrit vahetades tuleb kindlasti silmas pidada, et uus filter asetatakse omale kohale õiget pidi (enamasti on õige asetus filtri peal väikse noolekesega ära märgitud), kuna filtrid ei lase õhku mõlemat pidi läbi võrdselt ja ka filtreerimisomadused pole päris samad, kui filter tagupidi pessa asetada.

Paljud juhid isegi ei tea, et nende autos on salongi õhufilter ja veelgi vähem on neid, kes mõistavad, milliseid plusse see endas nende tervisele kätkeb. Proovige näiteks teinekord ummikus istudes aken alla lasta ja üks korralik sõõm otse kopsu tõmmmata... Salongi õhufiltri kontrollimine ja vahetamine on nõnda lihtne viis nii juhi ja reisijate kui ka ventilatsiooni süsteemi kaitsmiseks, et selle tegemata jätmiseks pole mingit õigustust.